Jak prowadzić kanał na Youtube


„Na Youtubie można wszystko”. To zdanie idealnie oddaje potencjał platformy. Odnajdzie się na niej każda branża, każda specjalizacja i co ważne, każdy odbiorca. Tworzy ogrom możliwości w zakresie działań reklamowych oraz kooperacji. Gromadzi miliardy użytkowników na całym świecie. Dzięki czemu zasięgi kampanii wielokrotnie przekraczają zakładane KPI.

Dlaczego warto prowadzić kanał na Youtube?

Każdy choć raz w życiu korzystał z materiałów Youtuba. Wśród wszystkich serwisów udostępniających nagrania video, to zdecydowany numer jeden. Oferuje swoim użytkownikom mnóstwo możliwości nie tylko o charakterze rozrywkowym, ale i promocyjno-sprzedażowym. W zakresie platformy firmy podejmują współpracę z influencerami oraz prowadzą kampanie content marketingowe. Youtube nie jest miejscem jedynie z prywatnymi kanałami. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej marek poza profilami na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, decyduje się założyć kanał firmowy na YT. Włączenie serwisu w strategię aktywności marketingowych, może przynieść firmie nowych odbiorców. Otwiera przed nią nieznane dotąd obszary działania, które z czasem mogą okazać się bardzo opłacalne.

Pomysł jest najważniejszy

Utworzenie kanału w serwisie jest dziecinnie proste. Youtube daje możliwość stworzenia dwóch rodzajów kont: zwykłego – dla prywatnych użytkowników oraz konta marki. Dobrze jest od razu zarejestrować ten drugi wariant, ponieważ pozwala on na logowanie się z kilku autoryzowanych kont Google. Problemem dla dużej części firm będzie oczywiście przygotowanie samego materiału. Serwis nie jest na szczęście miejscem wyłącznie dla globalnych brandów. Nie każdego stać na nagrywanie video w profesjonalnym studio z aktorami i reżyserem. Nie tego też oczekuje od firm YT. Liczy się pomysł. Film może być nakręcony nawet i telefonem. Do tego wystarczy drobna obróbka, tak by jakość materiału była czytelna dla wszystkich.

Cel i odbiorca

Każda kampania reklamowa opiera swój koncept na solidnym briefie. Dlatego przed utworzeniem konta, warto zrobić wywiad z samym sobą i głośno wypowiedzieć zadania jakie ma spełniać kanał. Dookreślenie celu pozwoli ustalić formę komunikacji. Jeśli marce zależy na zbudowaniu wizerunku, będzie udostępniała video dotyczące zakresu jej możliwości i potencjału. Natomiast jeśli celem kanału na Youtube jest sprzedaż, jego punktem odniesienia będzie zawsze prezentacja asortymentu. Rola jaką serwis ma pełnić w strategii marketingowej marki, w dużej mierze kształtuje tematykę emisji. Zadanie będzie zrealizowane wówczas, gdy uzyska określone wyniki. Te uzależnia się od dotarcia do grupy docelowej. Zdefiniowany profil odbiorcy to kolejny niezbędny element planu. Wiek, płeć, zainteresowania, pochodzenie – szczegółowa charakterystyka targetu pozwoli tworzyć efektywny content. Kierowanie komunikatu do konkretnej grupy to najpewniejsza metoda na to, by zbudować z nią interakcję.

Algorytm Youtube

Dodawanie kolejnych filmów na Youtube powinno iść w parze z algorytmem serwisu. Nie warto się łudzić, że video od razu wskoczy na szczyt listy wyszukiwań. Na to trzeba zapracować. Podobnie zresztą jak w przypadku pozycji treści w wyszukiwarce Google. Tutaj również należy zadbać m.in. o tytuł, który poza tym że powinien być prosty, musi również być spójny z treścią filmu. Istotną rolę odgrywają również opisy, tagi, miniatury i hiperłącza. Odpowiednio wyposażone w słowa kluczowe, pozwolą odpowiednio wysoko pozycjonować nagranie.

Jak prowadzić kanał na Youtube?

Jeszcze kilka lat temu na Youtube nieformalnie królował trend krótkich nagrań. To był prawdziwy szał na krótkie 15- lub 30-sekundowe video prezentujące triki np. na szybkie dania obiadowe. Aktualnie jednak można spotkać się z powrotem do dłuższych filmów. Liczy się przede wszystkim merytoryka i przekaz. Materiał nie może być oczywiście ‘przegadany na siłę’. Jeśli jest potrzeba – niech będzie dłuższy, ale gdy jej nie ma – lepiej odpuścić i zrobić krótką zajawkę. Najważniejszą zasadą prowadzenia kanału na YT jest systematyczność. O ten kanał, podobnie jak i wszystkie inne w social mediach, po prostu trzeba dbać. A odbiorców dopieszczać i dawać im to, czego oczekują. Dobrze jest uzależniać tematykę materiałów od ich potrzeb. Można nawet poświęcić jeden materiał nagraniu w stylu Q&A. To z pewnością jeszcze bardziej zawęzi relacje z odbiorcami.

Youtube daje użytkownikom mnóstwo możliwości. To kanał z ogromnym potencjałem i szerokim zasięgiem dotarcia. Z pewnością warto uwzględnić go w strategii marketingowej. Jednak wiąże się to z głęboką analizą potrzeby swoich odbiorców. Z YT korzystają miliardy osób, a w tym marek promujących swoje produkty. Dlatego też utworzenie kanału to za mało. Przebić się przez globalne grono konkurencji, mogą jedynie ci, którzy mają na niego pomysł i skrupulatnie go realizują.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *