Jak zarabiać na blogu?


Krążące po sieci informacje o zarobkach blogerów są tak rozbieżne jak przepisy kulinarne na tę samą potrawę. Każdy odnosi się do swojego doświadczenia i bazuje na swojej działalności. I bardzo dobrze! To pokazuje jak trudno jest dobrze prowadzić bloga, by rzeczywiście czerpać z niego korzyści finansowe. Blog to nie jest tylko jak się wielu osobom wydaje, wrzucanie na stronę luźnych tekstów, stylizacji, materiałów graficznych… To przede wszystkim pasja, poparta godzinami systematycznej pracy.

Czy każdy blog przynosi zyski?

Trudno zamknąć zarobki blogerów w widełkach finansowych. Jedni zyskają na miesięcznej aktywności na swojej www 500 zł, inni 5 tysięcy, a jeszcze inni nawet 15 tys. zł. Mimo coraz większej popularności blogów, do tej ostatniej grupy zaliczy się jedynie garstka osób – ścisła czołówka najbardziej popularnych blogerów w kraju. Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie blogi zarabiają i wynika to głównie z braku odpowiedniej liczby odwiedzin, a tym samym zainteresowania, co z kolei łączy się z nieatrakcyjnym contentem. Strategia zarabiania na blogu powinna być przemyślana od podstaw i co najważniejsze, jest to działanie długoterminowe. Każda strona potrzebuje czasu, by zyskać na widoczności.

Współpraca z markami

Blog, który ma przynosić autorowi korzyści finansowe musi być otwartym blogiem. Oznacza to chęć podejmowania współpracy z markami. Absolutnym obligo w tym miejscu jest spójność tematyczna. Podejmowane działania partnerskie muszą odnosić się do tematu przewodniego bloga. W przypadku kulinariów warto rozważyć współpracę z producentami żywności, sprzętów kulinarnych, ale trudno byłoby połączyć takie wątki np. z branżą moto. Kontekstowe lokowanie produktu w artykułach sponsorowanych nie powinno być inwazyjne. W większości takich przypadków mniej znaczy więcej. Lepiej więc skupić się na partnerach z konkretnego obszaru, by nie zniechęcić swoich czytelników do powrotu.

Reklama AdSense

Reklamy AdSense są bardzo różnie odbierane przez blogerów. Wielu z nich wskazuje na to, że dochody z tego źródła nie przynoszą wysokich dochodów. Łączy się to standardowo z ruchem na stronie. Jeśli blog jest świeży lub nie jest rozwijany na szeroką skalę, to ani grono czytelników nie będzie szerokie ani zarobki z AdSense. Natomiast w przypadku dużej liczby odwiedzin, AdSense może stać się sporym dodatkiem do comiesięcznych przychodów.

Afiliacja

Afiliacja jest stosunkowo świeżym sposobem zarabiania w Polsce. Polega na linkowaniu produktów czy usług na blogu i kierowaniu swoich czytelników bezpośrednio do sklepu. Zyskiem w tym przypadku jest prowizja od sprzedaży przekierowanej z bloga. W przypadku afiliacji ogromne znaczenie ma zaufanie. Dlatego też rekomendacja musi być uargumentowana przez blogera i co najważniejsze musi być wiarygodna, czyli ściśle wynikać z profilu prowadzonej działalności.

Własny produkt

Gdy bloger zdobędzie już odpowiednio szerokie grono czytelników, warto również rozważyć stworzenie czegoś swojego. Może to być dedykowany produkt, ale i usługa w tym szkolenie, webinarium czy podcast. Dzięki współpracy z partnerami, ale przede wszystkim dzięki wsparciu swoich czytelników,  ma szansę wdrożyć na rynek nowość ze sporym potencjałem.

Mocnym wsparciem dla blogerów sa w tej chwili social media. Dzięki nim autorzy mają szansę nawiązać długoterminową, stałą relację ze swoimi odbiorcami. Dzięki FB czy IG, mogą dodatkowo linkować materiały z bloga, pracując tym samym nad pozycjonowaniem swojej strony.

Blogowanie wbrew pozorom nie jest łatwym zajęciem. To coś, co właściwie może robić każdy, ale z różnym efektem. I na tym właśnie polega potęga tych najbardziej popularnych blogów. Rządzi nimi rzetelność, autentyczność, a przede wszystkim świetny content. Dzięki tym wartościom taka forma działalności może przerodzić się w pasję, która może na siebie zarabiać.

Tagi: ,

1 thought on “Jak zarabiać na blogu?”

  1. mam_to_sprawdzone pisze:

    Wszędzie pisze się o zarabianiu na blogu, daje się praktyczne wskazówki i złote środki. Prawda taka, że jak na 100 osób, które chcą zarabiać na blogu 1 się uda to będzie sukces. To nie jest łatwe i proste. To jak z biznesem – każdy chce być milionerem, ale nie każda firma jest w stanie nas doprowadzić do takich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *